Auto CPAP wybudza w nocy? (auto CPAP = zmienne ciśnienia podczas nocy)

Auto CPAP wybudza?

Auto CPAP wybudza? Jeżeli leczysz się aparatami z maską do leczenia bezdechu, może Cię spotkać niezbyt miła niespodzianka.

Śpisz spokojnie i nagle… budzi Cię wysokie ciśnienie w  masce. Jeżeli korzystasz z aparatu typu auto CPAP masz jednego asa w rękawie.

Jest na to prosta rada. Po prostu wyłącz i włącz ponownie swój aparat.

Ciśnienie wróci do wartości ustawionej jako minimalna.

Podałem to za skomplikowanie? Postaram się prościej.

Załóżmy, że Twój aparat pracuje w zakresie ciśnień od 6-14 cm H2O (może być też hPa lub mBar – nie ma to znaczenia).  Ponieważ wykrył serię bezdechów obturacyjnych, ciśnienie w Twojej masce osiągnęło w pewnym momencie wartość 13cm.

Wariant 1:

Budzisz się. Myślisz sobie: za mocno dmucha – ściągam maskę. I tak robisz… Efekt? resztę nocy przesypiasz nie lecząc bezdechów. A one i  tak wtedy przyjdą…

Wariant 2:

Budzisz się. Myślisz sobie: za mocno dmucha! Wyłączasz i ponownie włączasz aparat. Aparat w trybie auto rozpoczyna pracę od 6 cm H2O. Tak jak to robił wieczorem, kiedy go pierwszy raz uruchomiłeś tej nocy. Efekt: dalszą część nocy przesypiasz. Tym razem jednak . Punkt dla Ciebie.

W razie powtórki takiej sytuacji – wiesz co masz robić :o)

Do zobaczenia

Ps: Jeżeli posiadasz aparat stało-ciśnieniowy typu CPAP, też możesz rozwiązać powyższy problem. Kliknij TUTAJ i dowiedz się tego od razu.
Jeżeli natomiast masz ochotę zgłębić temat rodzajów masek i ich plusów i minusów, zajrzyj koniecznie TUTAJ
Top illustration Designed by Dragana_Gordic / Freepik
Facebooktwitterpinterestlinkedinmail

7 thoughts on “Auto CPAP wybudza w nocy? (auto CPAP = zmienne ciśnienia podczas nocy)

  1. Witam. Jeżeli maska sprawia, że nie sposób zasnąć, to winne temu mogą być dwie sytuacje. Albo maska jest źle dobrana i źle dopasowana, albo minęło jeszcze zbyt mało czasu, żeby cieszyć się efektem adaptacji. Musiałbym raczej dowiedzieć się nieco więcej. Z całą pewnością można zobaczyć, czy maska „pasuje”, czy została sprzedana bez przymiarki. Zapraszam do zakładki quizy do testu dobrego zakupu. To powinno odpowiedzieć na pytanie, czy sprzedawca dobrze wykonał swoja pracę. Jeżeli jest to powód drugi, czyli minęło zbyt mało czasu od zakupu, to zapraszam do wpisu magiczne 21 dni
   Mam nadzieję, że pomogłem przy tak małej ilości danych.
   Pozdrawiam serdecznie,
   Zbyszek Lipiński

  2. Witam panie Grzegorzu.
   Pozwolę sobie zacytować wcześniejszą poradę, ponieważ wydaje mi się,że problem jest podobnej natury. Jeżeli nie, proszę o sygnał.
   Jeżeli maska sprawia, że nie sposób zasnąć, to winne temu mogą być dwie sytuacje. Albo maska jest źle dobrana i źle dopasowana, albo minęło jeszcze zbyt mało czasu, żeby cieszyć się efektem adaptacji. Musiałbym raczej dowiedzieć się nieco więcej. Z całą pewnością można zobaczyć, czy maska „pasuje”, czy została sprzedana bez przymiarki. Zapraszam do zakładki quizy do testu dobrego zakupu. To powinno odpowiedzieć na pytanie, czy sprzedawca dobrze wykonał swoja pracę. Jeżeli jest to powód drugi, czyli minęło zbyt mało czasu od zakupu, to zapraszam do wpisu magiczne 21 dni
   Mam nadzieję, że pomogłem przy tak małej ilości danych.
   Pozdrawiam serdecznie,
   Zbyszek Lipiński

 1. Witam, zmagam się ostatnio ze zbyt wysokim ciśnieniem w masce,które mnie wybudza.Wcześniej tak nie było,przesypiałam całą noc bez problemu,a teraz co jakiś czas się budzę. Rozłączam maskę, ciśnienie wraca do początkowego i usypiam,lecz za jakiś czas znowu się budzę. Czy to oznacza ,że ciśnienie końcowe jest za wysokie?Nie chce co noc się budzić i rozłączać maski bo takie spanie jest męczące. Jakieś rozwiązanie?

  1. Dzień dobry Pani,
   To bardzo dyskomfortowe, kiedy wybudza nas wysokie ciśnienie w aparacie. Czasem wybudza źle dopasowana maska, czasem nietolerowalne ciśnienie podawane do niej z aparatu.
   W pierwszym przypadku konieczna jest rewizyta w sklepie i prośba o doregulowanie maski. Sprzedawca jest to Pani winien. Co przemawia za tym powodem? Uczucie uciekania powietrza w obszarze pomiędzy silikonem/żelem na styku ze skórą.
   W drugim przypadku, czyli zbyt wysokim ciśnieniem, skutkującym brakiem tolerancji konieczna jest konsultacja z lekarzem prowadzącym Pani leczenie, celem jego zatwierdzenia/zgody na jego ograniczenie.
   Sprzedawcom nie wolno tego robić, gdyż jest to poza ich kompetencjami. W tym przypadku ważny jest również czas. Jeżeli od zakupu upłynęło więcej niż miesiąc ciągłego stosowania, zapewne adaptacja już nie nastąpi. Wtedy tylko lekarz może zatwierdzić zmianę. Musi wtedy wyważyć, żeby nie wylać dziecka z kąpielą, czyli ułatwić adaptację ale nie kosztem zaprzestania leczenia.
   Ciekawym spostrzeżeniem jest pojawienie się braku tolerancji po wcześniejszym spaniu, o którym pisze Pani w komentarzu. Nie znam okresów tolerancji i pojawienia się jej braku. Jeżeli to było np. kilka dni, to znaczy, że po odespaniu największych długów organizm wyczulił się i zgłosił protest. Wtedy jest duża szansa, że adaptacja nastąpi do miesiąca ciągłego stosowania. Jeżeli ten czas spokoju i dobrego snu po zakupie był długi, np. miesiąc, to raczej coś się zmieniło w pracy aparatu lub u Pani. Temat rzeka, bo nie znam szczegółów. Jeżeli jest to aparat typu autCPAP, mógł sięgnąć samoistnie do większych ciśnień. Dlaczego? trudno zawyrokować. Na pierwszym miejscu byłby przyrost masy ciała. Ono prawie zawsze skutkuje zwiększeniem ciśnienia, żeby podeprzeć mocniej ściśniętą ścianę gardła.
   Więcej informacji na ten temat, znajdzie Pani we wpisie: Bezdech senny a nadwaga i otyłość.
   Mam nadzieję ,że choć trochę pomogłem, przy tej ilości informacji. Jeżeli nie, zapraszam do kontynuacji na info@bezdech.net
   Pozdrawiam serdecznie,
   Zbyszek Lipiński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *