Wietrzenie i wentylacja sypialni w leczeniu bezdechu sennego. Czy ma duże znaczenie?

Wietrzenie i wentylacja sypialni w leczeniu bezdechu sennego. Czy ma duże znaczenie?

Wietrzenie i wentylacja sypialni to temat znany i dobrze opracowany. Materiały na ten temat są powszechnie dostępne oraz wyczerpująco opracowane. Jak to się ma jednak do terapii bezdechu sennego?

Posłużę się dla Ciebie przykładem, drogi Bezdechowcu.

Jeżeli śpiąc z aparatem CPAP Twój aparat generuje ciśnienie np. 10 cm H2O  (może to być 10mBar lub 10hPa – skale praktycznie się pokrywają co do wartości) – przez Twoje drogi oddechowe przechodzi ….

… około 10 razy tyle powietrza objętościowo, niż gdybyś aparatu nie posiadał. W tak bogatym w przepływ powietrzny środowisku jego jakość ma decydujące znaczenie.

Powietrze zaduszne w pomieszczeniu słabo i rzadko wietrzonym albo co gorsza słabo wentylowanym jest zbyt bogate w dwutlenek węgla. Zatem wymaga to od Ciebie częstszych oddechów. Trudniej się też natlenić,

Dobra wentylacja i dobre wywietrzenie sypialni stanowi więc bardzo ważny element skutecznego leczenia bezdechu sennego.

Dlaczego piszę do Was o wietrzeniu i wentylacji jakby były innymi procesami?

Ponieważ wietrzenie to z definicji jednorazowa wymiana powietrza w pomieszczeniu: np. przy otwartym oknie przed położeniem się. Wentylacja pomieszczeń natomiast to troszkę inny temat. Jest dla Ciebie kluczowa ponieważ zakłada ciągłą wymianę powietrza na lepiej natlenione w trakcie całej nocy.

W naszych domach zadomowiły się już na dobre szczelne, plastikowe okna. Równolegle, coraz częściej pojawia się problem braku dobrej wentylacji oraz problemów z np. zagrzybieniem ścian i sufitów.

Wyjściem z tej patowej sytuacji może być instalacja specjalnych wywietrzników, montowanych na ramach okiennych z regulowanym korytarzem powietrznym. Jest to remedium na nowoczesne niedoskonałości. Wciąż jednak rzadko stosowanym…

Podsumowując drodzy Bezdechowcy:

Szczególnie dla Was i Waszych rodzin wietrzenie i wentylacja sypialni w leczeniu bezdechu sennego ma dla Was kluczowe znaczenie.

Pozdrawiam Was serdecznie

Zbyszek Lipiński

Ilustration on the top Designed by Bedneyimages / Freepik

4.4/5 - (21 votes)
Facebooktwitterpinterestlinkedinmail

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *