ALGORYTM – Dlaczego właśnie od niego tak bardzo zależy Twoje leczenie zestawem autoCPAP?

Co jest najważniejsze dla Ciebie jako klienta w Aparacie CPAP w skutecznym leczeniu bezdechu sennego i dlaczego zestawienie cech w tabelce nic Ci o tym nie powie?

W wielu miejscach opisujących działanie sprzętów takiej, czy innej firmy możecie natknąć się na powtarzany zwrot: „ Algorytm to, algorytm taki, najlepszy algorytm, najgorszy algorytm, zgodnie z algorytmem itp.”

Dla kogoś, kto nie ma na co dzień do czynienia z aparaturą elektroniczną, słowo ALGORYTM to jedynie „szum” w tle. Ale, czy to rzeczywiście tylko takie, nic nie znaczące, słowo?

Słowo ALGORYTM niewiele wnosi też w Twoją analizę sprzętu! Nie ułatwia zakupu ani nie utrudnia!
Co więcej, sprzedawca niezbyt dobrze orientujący się w tym temacie może podawać ów „Algorytm” w opisach, nie udzielając żadnych informacji wyjaśniających.

Najczęściej jednak słabo zorientowany sprzedawca nie będzie klientom mówił o algorytmie NIC! Dlaczego?

Najczęściej dzieje się tak, ponieważ on sam o „ALGORYTMIE” wie niewiele. Mało kto uczy o tym sprzedawców. A szkoda…

A uważam, że powinien się na ALGORYTMIE mocno skoncentrować! Dlaczego?

Co w ALGORYTMIE jest takiego ważnego?

Aby to wyjaśnić, musimy sięgnąć do definicji tego słowa a potem „uczłowieczyć” ten termin. Raz a dobrze! W tym wypadku pod kątem skutecznego leczenia bezdechu sennego

Definicja algorytmu, zaczynając od np. Wikipedii: ALGORYTM to:

„Skończony ciąg jasno zdefiniowanych czynności koniecznych do wykonania pewnego rodzaju zadań, sposób postępowania prowadzący do rozwiązania problemu „

No to tłumaczymy w kontekście leczenia bezdechu sennego.

Każdy sprzęt CPAP, BiPAP, ASV czy też pokrewny ma konkretne zadania terapeutyczne do wykonania.

Urządzenia typu CPAP (pracujące na jednym wdechowym ciśnieniu) mają za zadanie:
  • wytwarzać i utrzymywać dokładną wartość ciśnienia powietrza, które wychodzi z aparatu do maski, celem podparcia zapadniętych dróg oddechowych.
  • W czasie zasypiania, na życzenie Bezdechowca, obniżyć ciśnienie podawane do niższych, wcześniej ustawionych wartości. Dzieje się tak po naciśnięciu przycisku z trójkątem (najczęściej zwanym Ramp)
  • rozróżniać prawidłowo wdech i wydech śpiącego i zmniejszać ciśnienie powietrza w trakcie wydechu. To tak zwana ulga wydechowa.
Urządzenia typu autoCPAP (zmieniające wartości ciśnienia w ciągu nocy)mają za zadanie:
  • wytwarzać i utrzymywać dokładne wartości ciśnienia powietrza w zakresie ustalonym przez lekarza, które wychodzi z aparatu do maski, celem podparcia zapadniętych dróg oddechowych. Urządzeni typu auto CPAP, same dostosowują wartości ciśnień skuteczne w danym momencie nocy.
  • w czasie zasypiania, na życzenie Bezdechowca, obniżyć ciśnienie podawane do niższych, wcześniej ustawionych wartości. Dzieje się tak po naciśnięciu przycisku z trójkątem (najczęściej zwanym Ramp)
  • rejestrowanie różnych zdarzeń płucnych, kardiologicznych i neurologicznych. To już potrafią nieliczne aparaty. Reszta tego nie rejestruje. Jeżeli borykasz się z takimi problemami, spytaj sprzedawcę o takie urządzenia, które to rejestrują. To dodatkowe informacje zwrotne dla Ciebie i Twojego lekarza diagnostę
  • rozróżnić od siebie: bezdechy centralne, bezdechy obturacyjne,. Bezdechy mieszane oraz spłycenia. Dobrze zmierzyć ich czas trwania i prawidłowo na nie zareagować. Urządzenia niższej klasy nie rozróżniają tych zdarzeń i na wszystko reagują bardzo podobnie. To w dzisiejszych czasach już nie powinno mieć miejsca. A ciągle ma!
  • Potrafić nie tylko podnieść ciśnienie przy wykryciu bezdechu obturacyjnego i spłycenia obturacyjnego ale również obniżyć w pewnym czasie po ich ustąpieniu. Jak się okazuje te niższej klasy tego nie potrafią. Chyba nie chciałbym się leczyć takim urządzeniem.
  • Zapewnić odpowiednio łagodny przyrost ciśnienia, bez zbyt dużych skoków. Zbyt szybki przyrost ciśnienia może spowodować wybudzenie. Chyba nie o to nam chodziło, prawda? Terapie przez wybudzenie zapewniają nam na bieżąco partnerzy…
  • po prostu muszą troszkę pomyśleć i troszkę diagnozując – skutecznie Cie leczyć.

W podsumowaniu trzeba wyraźnie zaznaczyć ważne różnice pomiędzy urządzeniami na rynku, zwłaszcza typu auto CPAP. Większość kluczowych różnic nie jest jednak dla Ciebie widoczna…

To, czego nie znajdziesz w tabelce porównującej poszczególne modele na rynku,
drogi Bezdechowcu , to będzie paradoksalnie, właśnie to, co czyni Twoje leczenie skuteczniejszym i przyjemniejszym. Lub też bardziej „po omacku” i z większymi oporami powietrza. A tym samym mniej komfortowym. To właśnie ALGORYTM odpowiada za te szczegóły i jego jakość jest najczęściej wyrażona w wyższej cenie.

Mam nadzieję, że to podsumowanie pozwoli Ci, drogi Bezdechowcu zwiększyć Twoja świadomość zakupową tym samym uniknąć pułapek handlowych. Pozwoli Ci to również ominąć szerokim łukiem sprzedawcę, który nie wie, co sprzedaje ale ma dla Ciebie mnóstwo rad natury handlowej i promocyjnej…
Zyskasz na skuteczności i komforcie leczenia. A chyba o to Ci chodziło, prawda?

I tego Ci serdecznie życzę,

Pozdrawiam serdecznie,

Zbyszek Lipiński

Grafika od Markus Spiske zUnsplash

5/5 - (1 vote)
Facebooktwitterpinterestlinkedinmail

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *