Aparat CPAP i cukrzyca

Aparat CPAP i cukrzyca typu II

Cz.2 CPAP i cukrzyca typu II. Jak stosowanie aparatu CPAP może wpłynąć na poziom glukozy we krwi po przebudzeniu?

Witajcie

Żeby wyjaśnić zależność stosowania aparatu CPAP i poziomu glukozy we krwi w godzinach rannych, trzeba ponownie zaczepić o fizjologię.

W poprzednim wpisie mogliście znaleźć mechanizm. Ilustrowal on  „podbijanie” poziom glukozy w ciągu praktycznie całej nocy. Powodowało to mocno cukrzycowe odczyty rankiem.

Ponieważ taki rodzaj cukrzycy jest spowodowany wyrzutem adrenaliny do krwiobiegu, powinien zareagować złagodzeniem objawów w momencie, gdy aparat CPAP podpiera zapadające się gardło likwidując niedotlenienie nim spowodowane.

Cykl zdarzeń w organizmie przedstawia się zatem tak:

Podsumowanie

Cukrzyca Typu II, często insulino-oporna, czyli słabo reagująca na podana insulinę jest powiązana z bezdechem sennym. Nie mamy co do tego wątpliwości! Nie musi towarzyszyć bezdechowi ale często jest skutkiem źle leczonego lub nieleczonego bezdechu.

Ważną informacją jest to, że możemy zniwelować jej niekorzystny wpływ na nasze zdrowie stosując regularnie aparat CPAP z maską.

Pozdrawiam serdecznie

Ps: Co to są dwu-wpisy?

Ogólnie dwu-wpisy są to wpisy pogrupowane parami, dotyczące danego schorzenia towarzyszącemu bezdechowi sennemu.

Pierwsza część każdego dwu-wpisu informuje o wpływie samego bezdechu sennego na występowanie danej choroby. Druga część opisuje wpływ leczenia aparatem CPAP na złagodzenie lub ustąpienie choroby oraz mechanizm leczniczy, który to powoduje.

Pierwszy dwu-wpis otwierał temat nadwagi i otyłości.

Jeżeli masz pytania lub uwagi napisz prosze w komentarzuponiżej lub na maila: info@bezdech.net

 

4.9/5 - (11 votes)
Facebooktwitterpinterestlinkedinmail

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *