Magiczne 21 dni jako klucz w komfortowym i skutecznym leczeniu bezdechu

Dlaczego po zakupie zestawu CPAP nie powinieneś odpuszczać i stosować go regularnie przez pierwsze magiczne 21 dni?

Magiczne 21 dni? O co tutaj chodzi?

W Polsce szacuje się, że wśród osób chorych na bezdech senny po zakupie zestawu CPAP, po pierwszym roku od rozpoczęcia leczenia, tylko około 60-70% korzystających wciąż regularnie je kontynuuje.

Reszta to osoby, które wiedzą, że są chore, wiedzą, że bez leczenia CPAP ich stan zdrowia może się regularnie pogarszać. Wykosztowali się na zakup zestawu CPAP często niemałe pieniądze (korzystając w tym również z dofinansowania ze środków NFZ) a mimo to porzucają to leczenie lub leczą się bardzo nieregularnie.

Dlaczego chorzy porzucają leczenie aparatami CPAP?

Trudno tu powołać się na jakieś konkretne badania naukowe, bo nie wiem o istnieniu takowych, ale ogólne powody są nam znane. Najczęściej pojawiające się powody to:

– słaba tolerancja noszenia masek w nocy (jest to jednak ciało obce na twarzy), czyli temat adaptacji.

– wycieki powietrza z maski, szczególnie w okolice oczu (winna często źle dopasowana maska przez sprzedawcę, lub co gorsza w ogóle nie dopasowywana podczas zakupu a jedynie wydana „z lady” bez otwierania opakowania)

– spowodowane powyższymi przeciekami powietrznymi nawracające zapalenie spojówek

– częste wybudzenia w nocy, (ten temat był poruszony na blogu we wpisie TUTAJ oraz TUTAJ)

– zasychanie w ustach i nosie (odpowiedź dlaczego się tak dzieje, zamieściłem TUTAJ)

W pierwszym z tych przypadków najczęściej mamy do czynienia wtedy, gdy zabraknie konsekwencji w ciągłym zastosowaniu nowego przez pewien odstęp czasu.
Tak jak w przypadku np. okularów, na początku nam przeszkadzają, ale w końcu po pewnym czasie nie da sie bez nich żyć, nieprawdaż?
Ten, nieco magiczny odstęp czasu naukowcy ustalili w oparciu o obserwacje z badań naukowych wymagających od ludzkiego organizmu przyzwyczajenia się do jakiejś znaczącej zmiany i przyswojenie jej jako czynność codzienna, podświadoma.

Naukowcy określili ten czas jako 21 regularnych powtórzeń.

Nie oznacz to oczywiście, że każdy po wykonaniu 21 powtórzeń, od 22 będzie tę czynność wykonywał samoistnie. Nie u każdego! każdy z nas jest przecież inny. Ale generalna zasada mówi, że średnio po tym czasie, czynność taka będzie u większości z nas zdecydowanie przypominała każdą inną czynność codzienną, jak choćby niezbyt lubiane mycie zębów. A jakie ważne, prawda!

Dla stosujących aparat z maską na codzień oznacza „pogodzenie się” naszego organizmu z nowym wyzwaniem i osłabienie efektów negatywnych leczenia. W tym samym mniej więcej czasie powinniśmy już wyraźnie odczuć lepsze wysypianie się, co składa się na prawdziwy sens tego typu leczenia.

I tego Wam życzę:

Mniej kłopotów, więcej korzyści! Niech to magiczne 21 dni poprawi jakość Twojego życia.

I dobrze wyspanych wszystkich domowników.

pozdrawiam serdecznie
Zbyszek Lipiński

Picture on the top is Designed by nuchylee / Freepik

4.6/5 - (21 votes)
Facebooktwitterpinterestlinkedinmail

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *