Aparat CPAP a nadwaga i otyłość.

Cz.2 CPAP a nadwaga i otyłość. Stosowanie aparatów CPAP a wyniki na wadze łazienkowej… Jaka jest między nimi korelacja?

 

Witajcie,

Czas najwyższy dotknąć tematu: aparat CPAP a nadwaga i otyłość.

Ale zacznijmy od początku…

Nadwaga i otyłość to problem przede wszystkim ludzi w USA. Ale także Europa, szczególnie zachodnia, zaczyna nieodwołalnie zmierzać w kierunku, który nazywa się XXL  a czasem więcej XXXXXL też!

Mamy coraz łatwiejszy dostęp do dużej ilości wysoko przetworzonej żywności. Im szybciej przyrządza się teraz potrawę, tym mniej nam ona służy. No chyba, że zjadamy produkty na surowo, wtedy jest OK. Na jednym końcu skali są surowe warzywa, owoce, pestki, kasze, oraz pojedyncze przyprawy w coraz większym wyborze. Z drugiej strony skali mamy gotowe dania tylko do podgrzania. I gotowe! Doprawione i dobrze zabezpieczone przed utratą dobrego wyglądu i z zadziwiająco długą datą przydatności do spożycia!
Dochodzi do tego, że  w powszechnej sprzedaży mamy np. gotowe naleśniki, gotowe kotlety tylko do podgrzania, gotowe zupy. Jeżeli wybierzemy podgrzanie w kuchence mikrofalowej, to przynajmniej nie dołożymy zbytnio wodnych rodników. Akurat co do mikrofali, jest już powszechna zgoda naukowa, że ten sposób podnoszenia temperatury potraw nie jest zbyt szkodliwy, jak głosiła niegdyś propaganda, ponieważ podgrzewamy w ten sposób cząsteczki wody w potrawie. I w ten sposób nie przekroczymy magicznych 100 stopni Celsjusza.

Gorzej jak wybierzemy powtórne smażenie. Tu już uruchamiamy proces daleko bardziej rodnikodajny!

Mamy również całą plejadę dań z grilla już doprawionych i gotowych do wieczornej produkcji wolnych rodników na kolację. Brrr! Ale za to jak przyjemnie pachnie. No i bez piwa się nie da, przynajmniej dla niektórych!

A jeśli wierzysz gorąco, że piwko dobrze Ci robi na nerki, to zastąp je wodą mineralną w podobnej ilości i zobacz, czy poczujesz jakąś dużą różnicę w ilości wizyt w toalecie. Poza ewidentnym późniejszym odwodnieniem, po piwku oczywiście. Odwodnienie poranne jest bardziej znane jako kac. Teraz już wiesz o co chodzi! Po obydwu trunkach odwiedzasz toaletę podobnie często ale po wodzie rano zdecydowanie mniej cierpisz. A przynajmniej Twój organizm…

No ale to z grubsza wiemy prawie wszyscy.

Skoncentrujmy się zatem na korelacji nadwagi i otyłości  i stosowania aparatów CPAP.

W pierwszej części tego cyklu z serii “nadwaga i otyłość z relacji do…” zaznaczyłem zależność swego rodzaju „perpetuum mobile”, czyli samonapędzającego się mechanizmu nasilania bezdechu wskutek przyrostu masy i odwrotnie również. Przyrost masy nasilający się w wyniku zmian, które bezdech senny powoduje. Nie brzmiało to zbyt optymistycznie, prawda?

Odwróćmy tę tendencję na naszą korzyść…

No to mam dla Ciebie dobrą wiadomość! Teraz przejdziemy na jasną stronę mocy. Wychodzimy z wiadomości pesymistycznych w stronę zdecydowanie bardziej optymistycznych.

Jak zatem stosowanie CPAP ma nam wyjść na dobre w walce z nadwagą i otyłością?

Jeżeli od pewnej nocy zaczniesz stosować pompę – sprężarkę powietrzną zwaną aparatem CPAP, dojdzie do ciśnieniowego, powietrznego podparcia Twoich dróg oddechowych. Dotychczas zapadająca się ściana mięśni gardła, czopująca dostęp powietrza do Twoich płuc w czasie snu, stanowiąca podstawowy problem z Twoim zdrowiem, pod wpływem ciśnieniowego strumienia powietrza, przestanie się zapadać. Tym samym tlen dotrze regularnie do Twoich płuc a następnie do Twoich tkanek, komórek. W tym do tych najbardziej tego potrzebujących, czyli serca i mózgu. Jeżeli chcesz sobie przypomnieć ten mechanizm, kliknij po streszczenie TUTAJ, lub sięgnij do rozdziału 1 książki „Kiedy myślę, że śpię”. Tam troszkę się rozpisałem na ten temat.

Mechanizm działania “odchudzającego”

Aby uwidocznić różnice pomiędzy cyklem dobowym chorego na bezdech senny nieleczonego i leczonego za pomocą aparatu CPAP z maską przedstawię to w postaci rysunków.

Droga prowadząca do nabierania masy u chorego na bezdech senny zanim podejmie leczenie wygląda mniej więcej tak:

cykl dobowy bezdech

To była ciemna strona mocy. Teraz przechodzimy na tę jasną:

Droga do zrzucenia kilogramów w trakcie stosowania aparatu CPAP przedstawia się w skrócie tak:

Cykl dobowy CPAP

 

Jest różnica, prawda?

Na tej drugiej korzystają wszyscy – nasz Bezdechowiec, bo funkcjonuje zupełnie jak Zdrowy Domownik oraz wszyscy wokół, z lekarzem pierwszego kontaktu włącznie. Bo będzie miał mniej wizyt. Ale przede wszystkim domownicy.

Nasz Bezdechowiec jest wyspany, pełen energii do działania, gotowy do bycia pełnoprawnym członkiem rodziny a nie zmęczonym, sennym, schorowanym na różne towarzyszące bezdechowi sennemu schorzenia, takie jak: Cukrzyca typu II, nadciśnienie tętnicze, częste chodzenie nocą do toalety, spadek libido, problemy sercowe, zagrożenie udarem i zawałem. A także nadwaga i otyłość właśnie!

Pozostałym schorzeniom wymienionym powyżej i ich powiązaniami z bezdechem sennym zajmiemy się w następnych wpisach.

Jeżeli jesteś ciekaw zapraszam do komentarzy, ocen oraz regularnego zaglądania na tę stronę.

Pozdrawiam Cię serdecznie,

Zbyszek Lipiński

Ps: Co to są dwu-wpisy?

Ogólnie dwu-wpisy są to wpisy pogrupowane parami, dotyczące danego schorzenia towarzyszącemu bezdechowi sennemu.

Pierwsza część każdego dwu-wpisu informuje o wpływie samego bezdechu sennego na występowanie danej choroby. Druga część opisuje wpływ leczenia aparatem CPAP na złagodzenie lub ustąpienie choroby oraz mechanizm leczniczy, który to powoduje.

Pierwszy dwu-wpis otwierał temat nadwagi i otyłości.

Jeżeli masz pytania lub uwagi napisz prosze w komentarzuponiżej lub na maila: info@bezdech.net

4.8/5 - (21 votes)
Facebooktwitterpinterestlinkedinmail

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *