Aparat CPAP i nadciśnie tętnicze.

Cz. 2 Aparat CPAP a Twoje nadciśnienie tętnicze. 

Aparat CPAP i nadciśnienie tętnicze. Tydzień temu w części dotyczącej związku pomiędzy chorobą, jaką jest bezdech senny a pojawieniem się lub zaostrzeniem się nadciśnienia tętniczego, mogliście zapoznać się z diagramem zawierającym mechanizm, który taki dodatkowy kłopot powoduje.

W drugiej części wytłumaczymy sobie, jak aparat CPAP wpływa na zmniejszenie lub wykluczenie nadciśnienia tętniczego. Jeżeli zostało ono wywołane bezdechem sennym, objawy powinny ustąpić.

Czy to znaczy, że można będzie zrezygnować z leczenia nadciśnienia?

Odpowiedź jest niejednoznaczna. U większości Bezdechowców nadciśnienie jest spowodowane różnymi przyczynami, nie tylko bezdechem. Bezdech senny jest tylko jedną z nich.

To dlatego będziemy raczej obserwować u naszego Bezdechowca złagodzenie nadciśnienia tętniczego, dużo rzadziej jego ustąpienie. Zakładam oczywiście, że aparat CPAP będzie używany regularnie.

Jak więc przedstawia się taki cykl “naprawczy” ?

Poniżej przedstawiam zależność regularnego stosowania aparatów CPAP na złagodzenie lub ustąpienie nadciśnienia tętniczego. W pewnym uproszczeniu cykl przedstawia się tak:

aparat cpap i nadciśnienie

Podsumowanie:

Stosowanie aparatów CPAP u osób z nadciśnieniem wywołanym przez bezdech senny ma bardzo duże znaczenie.

Przy regularnym stosowaniu takiej formy leczenia możemy dość często, pod kontrolą lekarza, zredukować ilość przyjmowanych lekarstw obniżających ciśnienie tętnicze. Czasami, jeżeli bezdech był główna i jedyną przyczyną skoków ciśnienia tętniczego, zwłaszcza mierzonego rankiem, może zaistnieć sytuacja, że jakiekolwiek leki na nadciśnienie nie będą już nam potrzebne.

I tego życzę wszystkim Bezdechowcom. Skutecznego leczenia i ograniczenia lekarstw.

Oczywiście należy tu pamiętać, że samodzielne odstawienie lekarstw bez wyraźnego zalecenia ze strony lekarza jest niezwykle ryzykowne i nie powinno mieć miejsca.

Co do dalszych oszczędności w ilości tabletek, to zapraszam do następnego dwu-wpisu dotyczącego cukrzycy typu II.

Pozdrawiam serdecznie,

Zbyszek Lipiński

Ogólnie dwu-wpisy są to wpisy pogrupowane parami, dotyczące danego schorzenia towarzyszącemu bezdechowi sennemu.

Pierwsza część każdego dwu-wpisu informuje o wpływie samego bezdechu sennego na występowanie danej choroby. Druga część opisuje wpływ leczenia aparatem CPAP na złagodzenie lub ustąpienie choroby oraz mechanizm leczniczy, który to powoduje.

Pierwszy dwu-wpis otwierał temat nadwagi i otyłości.

Jeżeli masz pytania lub uwagi napisz prosze w komentarzuponiżej lub na maila: info@bezdech.net

4.9/5 - (9 votes)
Facebooktwitterpinterestlinkedinmail

1 thought on “Aparat CPAP i nadciśnie tętnicze.

  1. lecze się rok na cisnienie. zaczelam leczyc sie na bezdech. Okazało sie że odstawilam dwa leki z trzech. i sie wysypiam.
    ksiazka fajna
    b.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *