Bezdech Senny – pojęcia medyczne do wyjaśnienia

słownik

Słowniczek pojęć z zakresu „Bezdech Senny”. Ten opis snu będzie oznaczał, że mamy do czynienia ze schorzeniem, nie prawidłowym snem.

Bezdech Senny – Przerwy w oddychaniu nocą, kiedy świadomość jest wyłączona, trwające powyżej 10 sekund i powtarzające się powyżej 5 razy na godzinę. Poniżej tej wartości bezdech nie potrafi zepsuć Ci nocnego wypoczynku.

Spłycenia oddechu – oddychasz znacznie płycej, niż powinieneś. To już zaczyna się przekładać na niedotlenienia.

Chrapanie – wibracja języczka i podniebienia miękkiego podczas wdechu. Najczęściej występuje podczas snu. Choć nie zagraża życiu, może być objawem groźnego bezdechu sennego. Chrapanie może utrudniać sen osobie dotkniętej tym problemem i innym, śpiącym w pobliżu. Ocenia się, że około 30% dorosłych ludzi chrapie. Przyczyną chrapania jest utrudniony przepływ powietrza przez drogi oddechowe, co powoduje turbulencje wprawiające podniebienie i języczek w drgania. Utrudnienia te mogą wynikać z alergii (obrzęk ścian dróg oddechowych), otyłości (ucisk tkanki tłuszczowej na gardło) lub osłabienia mięśniówki gardła. Źródło – Wikipedia

Wskaźnik AHI – (z ang. apnea, hypopnea index) – oznacza ilość incydentów bezdechów i spłyceń oddechu na godzinę, które uśredniając, towarzyszy Twojemu snu, w trakcie większości nocy, które przesypiasz nie lecząc bezdechu

Jeżeli masz 5-15 bezdechów i spłyceń na godzinę, Twój bezdech kwalifikuje się jako lekki. O Twoim bezdechu jeszcze może nie wiedzieć nikt. Z Tobą włącznie.

Jeżeli masz 15-30 bezdechów i spłyceń na godzinę, Twój bezdech kwalifikuje się jako umiarkowany. W tym przypadku o Twoim bezdechu już raczej dobrze wie Twoja druga połowa. I zaczyna Ci to uświadamiać.

Jeżeli masz powyżej 30 bezdechów i spłyceń na godzinę, Twój bezdech kwalifikuje się jako ciężki. Wtedy zazwyczaj już o tym wiesz, bo przysypiasz w zbyt wielu okolicznościach i jesteś świadomy tego, że potrzebujesz pomocy. dajesz się więc zaciągnąć na polisomnografię.

Bezdech Obturacyjny – to brak oddychania spowodowany przeszkodą w gardle. Najczęściej w postaci zbyt luźnej ściany gardła. Lub przeszkód natury anatomicznej.

Bezdech Centralny – to brak oddychania ale spowodowany brakiem :wzięcia oddechu”. Przypomina to sytuację, gdy Twój organizm zapomniał, że trzeba wziąć wdech, żeby się dotlenić.

Bezdech Mieszany – taka komponenta: najpierw centralny, potem obturacyjny. W jednym.

Ciśnienie Terapeutyczne (skuteczne) – to siła nadmuchu powietrza do maski, „zmierzona” aparatem typu AutoCPAP, likwidująca ponad 90 lub 95% wszystkich bezdechów i spłyceń oddechu które zdarzyły Ci się na Twojej pierwszej wizycie (zachęcano Cie do spania z pudełeczkiem na klatce piersiowej z przyklejonymi elektrodami, gdzie się tylko da.
Wartość ciśnienia terapeutycznego była ustalona przez lekarza diagnozującego, po zakończeniu Twojej drugiej wizyty w szpitalu lub gabinecie (czyli wtedy kiedy miałeś <miałaś> maskę na twarzy po raz pierwszy).
Wartość ciśnienia terapeutycznego wyrażona jest w centymetrach słupa wody (cm H2O), milibarach (mBar) lub hektopaskalach (HPa).

Jeżeli masz ochotę zapoznać się z terminami medycznymi przypisanymi do prawidłowego snu, po prostu kliknij TUTAJ

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć więcej, możesz kupić książkę.

Napisana przejrzystym językiem, pozbawionym żargonu medycznego, zarezerwowanego dla medyków.

Praktyczną i opartą o doświadczenia w obsłudze grubo ponad 1000 osób!

Trudno będzie Ci znaleźć osobę, która obsłużyła taką liczbę ludzi osobiście.

Doświadczenia z tych spotkań zawarłem w mojej książce.

Opis tej książki jest dla Ciebie dostępny TUTAJ

Top illustration Designed by Freepik

Bezdech Senny – pojęcia medyczne do wyjaśnienia
4.9 (98.62%) 29 vote[s]