Cz. 1 Bezdech senny i nadciśnienie tętnicze – dlaczego często idą ze sobą w parze?
Bezdech Senny i nadciśnienie tętnicze to bardzo często towarzyszące sobie schorzenia.
Nasi Bezdechowcy bardzo często notują na swoich ciśnieniomierzach podwyższone ciśnienie w godzinach porannych. W związku z tym prędzej czy później trafiają do lekarza, bo wiedzą, że to może być groźne.
Lekarz, najczęściej rodzinny lub internista, rzadziej kardiolog, a jeszcze rzadziej hypertensjolog (specjalista w leczeniu nadciśnienia tętniczego) wykonuje badania i jeżeli stwierdzi, że nadciśnienie występuje to po dalszej diagnostyce zleca odpowiednie środki. Brzmi znajomo?
Na szczęście coraz rzadziej odbywa się to bez skojarzenia z różnymi schorzeniami. Takimi, na które chorując, możemy jako bonus otrzymać właśnie nadciśnienie tętnicze.
I tak bywa ze współistnieniem bezdechu sennego z nadciśnieniem tętniczym. Tym razem jednak, mówimy o bezdechu jako źródle wtórnego nadciśnienia. Nie ma tu mowy o odwrotnej zależności, czyli nadciśnieniu, które jest wywoływane przez bezdech senny. W każdym razie nie bezpośrednio.
Tak, więc mechanizm w pewnym uproszczeniu możemy przedstawić tak:
Kiedy rano sięgamy po naszą „ulubioną” tabletkę, żeby nam to ciśnienie trochę „opadło”,
powinniśmy mieć tę świadomość, że źródło lub jedno ze źródeł naszych problemów z ciśnienie krwi ma się dobrze. I jak nie podejmiemy wyzwania i nie zaczniemy leczyć żródła, jakim może być bezdech, to tak już zostanie.
Jak powinniśmy taki szkodliwy mechanizm przerwać?
Tak właśnie zahaczamy o część drugą a mianowicie: CPAP a nadciśnienie tętnicze.
Tam niebawem wyjaśnię pokrótce, jak to działa!
Zapraszam serdecznie, również do komentarza na stronie pod artykułem oraz podzielenia się informacjami z innymi.
Pozdrawiam,
Zbyszek Lipiński
Ps: Co to są dwu-wpisy?
Ogólnie dwu-wpisy są to wpisy pogrupowane parami, dotyczące danego schorzenia towarzyszącemu bezdechowi sennemu.
Pierwsza część każdego dwu-wpisu informuje o wpływie samego bezdechu sennego na występowanie danej choroby. Druga część opisuje wpływ leczenia aparatem CPAP na złagodzenie lub ustąpienie choroby oraz mechanizm leczniczy, który to powoduje.